Juniortrio till A-laget

Vår juniorverksamhet fortsätter att producera a-lagsspelare.

 

Föreningens uttalade målsättning är att utbilda spelare genom de egna leden för att sedan kunna slussas in i a-laget. Detta är något som man känner en stor stolthet över att man lyckas genomföra, år efter år.

 

Denna gång är det trion Hampus Bartholdsson (-00), Rasmus Nilsson (-01) och Ludvig Wulff (-00) som tar steget upp i a-laget.
– Det är jättekul att vi kan plocka upp spelare som har gått hela vägen från föreningens knattelag till juniorlag, säger Fredda som fortsätter; Det är ett led i vår satsning, att plocka upp egna produkter. Att vi kan göra det är ju ett kvitto på att vi har en riktigt bra juniorverksamhet, säger han och lyfter fram juniorledarnas insats med ansvarige Jens ”Jensa” Berggard i spetsen.
– Sedan så lyfts de ju inte upp bara ”för att”, de är först och främst duktiga spelare!

Senaste inlägg
Kontakta oss

Vi är inte här just nu men skicka ett meddelande så återkommer vi snarast!

Inte läsbart? Få ny text. captcha txt